Św. Michał Archanioł


Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach
Strona główna arrow Ogłoszenia
Ogłoszenia Drukuj

PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                                            7 lutego 2016

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dzisiejsza, piąta niedziela w ciągu roku zamyka pierwszą część tak zwanego okresu zwykłego w liturgii.

2. Najbliższa środa,  10 lutego, to Środa Popielcowa, rozpoczynająca okres Wielkiego Postu. Na znak nawrócenia i pokuty nasze głowy zostaną posypane popiołem. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godzinie 7.30, 9.00, 17.00 i 19.00, w Małoszynie o 12.00.

3. Przypominam, że w Środę Popielcową wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Jednak Kościół zachęca, aby w praktykę postu wprowadzać także tych, którzy w sensie ścisłym nie są do niego zobowiązani. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek. Powstrzymajmy się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych.

 

4. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 16.30 odprawiamy Drogę Krzyżową, a w niedziele o godz. 16.30 Gorzkie Żale. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcam wszystkich Parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, tj.: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii św., modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki poprzez Kościół ofiaruje nam Bóg, aby zbliżyć nas do siebie.

 

 

5. Czwartek, 11 lutego to liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i Światowy Dzień Chorego.

 

6. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Bolesławowa i Emerytki, za piękne posprzątanie kościoła i terenu przykościelnego na dzisiejszą niedzielę.

Dziękuję za złożoną przy tej okazji ofiarę:

O posprzątanie kościoła w najbliższą sobotę, na godz. 9.00, serdecznie proszę mieszkańców Wandowa.

 

7. Dziękujemy za ofiary na remont organów: z Tarnowskiego Młyna 100 zł, z ul. Górniczej 100 zł.

8. Zmarli: Cyryla Ziętek. Wieczny odpoczynek…