Św. Michał Archanioł


Parafia p.w. św. Michała Archanioła w Russocicach
Strona główna arrow Ogłoszenia
Ogłoszenia Drukuj

NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                            29 marca 2015

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tradycyjnie już obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoja przyjaźń z Panem Bogiem. Dzisiaj, przed sumą, o godz. 11.30 rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą, własnoręcznie wykonaną palmę. Do chorych udamy się w Wielki Poniedziałek przed południem.

 

2. Okazja do spowiedzi w tym tygodniu będzie jeszcze w następujące dni: w poniedziałek, wtorek i środę pół godziny przed Eucharystią o godz. 18.00.

 

3. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny udział w bogatej liturgii.

 

4. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej parafii w czasie Mszy Św. która rozpocznie się o godzinie 17.00, po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.

 

5. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Wierni gromadzą się na Liturgii Męki Pańskiej o godz. 17.00, składającej się z liturgii słowa, adoracji krzyża i Komunii Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 14. do 60 roku życia. Tego dnia ograniczmy oglądanie telewizji i słuchanie muzyki, aby głębiej przeżyć dzień śmierci naszego Pana. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 17.00, na zakończenie której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 22.00. Tego dnia, wieczorem, zapraszamy na adorację orkiestrę strażacką.

 

6. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W Wielką Sobotę wieczorem ma miejsce Wigilia Paschalna, należąca już do niedzieli Zmartwychwstania. W rozbudowanej liturgii słowa będziemy wspominać całą historię zbawienia od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Chrystusa. Poprzedzi ją poświęcenie ognia i paschału. Na liturgię, która rozpocznie się o godz. 19.00,  prosimy przyjść ze świecami, zabezpieczonymi profitkami przed rozlewaniem się wosku. Odnowimy też przyrzeczenia chrzcielne.

 

7. W Wielką Sobotę będziemy błogosławić pokarmy na świąteczny stół, wspominając modlitwę Jezusa przed wieczerzą. Błogosławienie pokarmów w naszej parafii o godzinie 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00. W kaplicy w Małoszynie o godz. 11.00.

 

8. Po wcześniejszej konsultacji z Panem Wiesławem Milingiem, prezesem OSP Władysławów, bardzo proszę druhów strażackich o podjęcie warty przy Grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę według ustalonego z nim harmonogramu od godz. 9.00 do 22.00 oraz w czasie Mszy Św. rezurekcyjnej. Zapraszam także na uroczystą procesję rezurekcyjną orkiestrę OSP, asystę i poczty sztandarowe.

Harmonogram:

1.         OSP Małoszyna 9.00-10.50

2.         OSP Międzylesie 10.50 – 12.40

3.         OSP Polichno 12.40 – 14.30

4.         OSP Skarbki 14.30 – 16.20

5.         OSP Natalia 16.20 – 18.10

6.         OSP Milinów 18.10 – 20.00

7.         OSP Chylin 20.00 – 22.00

 

OSP Władysławów oraz pozostałych druhów ww. jednostek zapraszamy na rezurekcję, na godz. 6.00

 

9. Uroczysta procesja rezurekcyjna o godz. 6.00 rano. Procesja tradycyjnie odbędzie się wokół klombu z figurą Matki Bożej wzdłuż plebanii, Domu Parafialnego, wikariatki i następnie jeden raz wokół świątyni. Bardzo proszę, aby w czasie tych świętych dni nasza świątynia nigdy nie była pusta. Zapraszam wszystkie grupy modlitewne, Koła Żywego Różańca i wszystkich naszych parafian na czuwanie i modlitwę razem z Jezusem w tajemnicy Ogrójca przy ołtarzu wystawienia i na modlitwę przy Grobie Pańskim.

 

10. Msze Św. w Niedzielę Zmartwychwstania: o godz. 6.00, Msza Św. rezurekcyjna z procesją, następnie 9.00, 10.30, 12.00 i 17.00.

 

11. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Russocic od p. Weber do p. Ulińskiego, za piękne posprzątanie kościoła i terenu przykościelnego na dzisiejszą niedzielę, dziękuję również za złożoną przy tej okazji ofiarę.

Bóg zapłać za wszystkie ofiary składane na tacę oraz te indywidualne, na kwiaty do Grobu Pańskiego – od Koła Różańcowego z Felicjanowa 150 zł, z Felicjanowa 30 zł, z Russocic 40 zł.

 

12. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty odeszli do wieczności: Zdzisław Chudzik, Natalia Lipińska, Zofia Szymczak Polećmy ich miłosierdziu Bożemu: „Wieczny odpoczynek…”.

 

 

Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się:

 

Piotr Łaszcz, kawaler, zam. Głogowa

Klaudia Klupińska, panna, zam. Tuliszków, ul. Poznańska – zap. I